• FaceBook
 • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Wróżka Ewelina

Jak świętować Noc Kupały

wianekNoc Kupały zwana też Sobótką to stare, słowiańskie święto. Obchodzona w najkrótszą noc w roku, przypada 21-22 czerwca. Nie należy jej mylić z Nocą Świętojańską, którą obchodzimy dwa dni później.
Noc Kupały to radosne wydarzenie, które upływa pod znakiem wspólnej zabawy opartej w dużej mierze na magii. Wszystko co robimy ma swoje uzasadnienie. Palenie ogniska, wyplatanie i puszczanie wianków, czy kąpanie się w wodzie. Jak świętować Noc Kupały?

rozpalić ognisko

Ognisko najlepiej rozpalić rytualnie przy użyciu drewna jesionu i brzozy. W ognisku palimy zioła. Odganiają złą energię oraz przyciągają tę pozytywną. Dym ziół ma właściwości ochronne oraz oczyszczające. Wokół ogniska warto tańczyć oraz skakać przez ogień.

uwić wianek

Najlepiej gdyby znalazły się w nim takie zioła, kwiaty, a nawet gałązki drzew jak: paproć, dziurawiec, tymianek, czarny bez, geranium, leszczyna, piołun, krwawnik, ruta. Każda z tych roślin działa w określony sposób, dlatego wianek nabiera magicznych właściwości.

paproć- wyjątkowe właściwości ochronne
dziurawiec-duże właściwości ochronne, dodaje odwagi
tymianek- oczyszcza, chroni i uzdrawia ciało i ducha oraz przestrzeń wokół
geranium- wspomaga energię żeńską, a więc działa korzystnie na kobiecość
leszczyna- pomaga w uczuciach, zwłaszcza odzyskać równowagę po burzliwych przejściach miłosnych, pomaga również osobom niezdecydowanym w podejmowaniu decyzji
piołun-właściwości oczyszczające i ochronne, wzmacnia działanie magii, chroni przed chorobami i pechem
krwawnik- przyciąga pomocnych ludzi i korzystne sytuacje, łagodzi lęki i smutek po toksycznych związkach, uspokaja
ruta- zapobiega plagom, klęskom, nieurodzajom a więc zapewnia dobrobyt. Chroni przed czarami, urokami, czarownicami.

Wianek dobrze jest przyozdobić wstążkami. Panny powinny zapleść w wianek wstążki białe, natomiast kobiety, którym nie wiedzie się w miłości, przyozdobić swoje wianki czerwonymi wstążeczkami.

puszczanie wianków

Wianki puszczały kiedyś panny. Obecnie puszczają wszystkie samotne kobiety. Wianek oraz zapaloną świecę (najlepiej białą albo czerwoną) przymocuj na deseczce i puść na wodę. Dobrze gdyby swobodnie popłynął, a najlepiej gdyby wyłowił go jakiś mężczyzna. Wróży to szczęśliwą miłość i szybkie zamążpójście. Gorzej gdy wianek wiruje w miejscu, świeczka gaśnie albo tonie. To wszystko nie wróży szczęścia, znaczy, że dziewczyna musi jeszcze poczekać na miłość czy męża.

obmycie w wodzie

Dobrze jest w Noc Kupały obmyć się czy wykąpać w jeziorze, rzece, czy stawie. Zapewnia to powodzenie, urodę i zdrowie w nadchodzącym roku. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to przemyjmy chociaż twarz i ręce w rosie. A jeżeli akurat pada to nie chowajmy się przed deszczem.

wróżenie z roślin

Noc Kupały wypełniona jest magią. To idealny czas na wróżby związane z miłością. Możemy wróżyć z kwiatów, ziół, wody. W Noc Kupały zerwij kwiat lub zioło i połóż je w domu. Jeżeli do rana nie zwiędnie, to cały rok będzie pomyślny.

 • Wystarczy, że wybierzesz się na łąkę i zerwiesz kwiat lub zielną łodygę (np. rumianku czy szałwii). Zadaj pytanie, np. czy w nadchodzącym roku zakocham się, czy wyjdę za mąż, czy znajdę pracę. Potem połóż roślinę w domu. Zostaw ją na noc. Jeśli roślina nie zwiędnie, oznacza to pozytywną odpowiedź. Jeśli zwiędnie, odpowiedź będzie przecząca.
 • Jeżeli ktoś ci się podoba i chcesz przyciągnąć jego uwagę to na kawałku papieru napisz imię tej osoby i owiń go wokół czerwonej świeczki. Podpal świeczkę wypowiadając zaklęcie: pal się z miłości do mnie. Świeczka (i papierek) powinny wypalić się do końca.
 • Wróżono również z rumianku, szczypiorku, bylicy oraz wielu innych roślin. Najprostszą „kwiatową” wróżbą jest zerwanie nocą kwiatu rumianku albo cykorii. Zanim zerwiesz- pomyśl życzenie. Potem kolejno obrywaj płatki mówiąc” spełni się”-”nie spełni się”, albo „kocha”- „nie kocha”. Ostatnie zdanie przy ostatnim płatku będzie twoją wróżbą.
 • Inną prostą miłosną wróżbą jest wróżenie z kwiatu czerwonej róży. Zadaj pytanie i podrzuć wysoko kwiat. Gdy spadnie na ziemię, obejrzyj czy płatki ma skierowane w górę czy w dół. Jeżeli płatki skierowane będą w górę- odpowiedź jest twierdząca, jeżeli na dół to niestety jest negatywna. 
 • Bardziej skomplikowaną wróżbą kwiatową, którą stosowano wyłącznie w Noc Kupały jest wróżba z użyciem nasięzrzela. Stanowczo dla wytrwałych kobiet. Za dnia należy wyszukać tę roślinę. Najlepiej jak najbliżej, ponieważ wyrywa się ją o północy, do tego całą drogę „po ziele” należy przejść nago i tyłem. Przy wyrywaniu należy powiedzieć: Nasięzrzele, rwę cię śmiele, pięcią palcy, szóstą dłonią, niech się za mną chłopcy gonią!

Noc Kupały to nasze polskie Walentynki. Z roku na rok przybywa miejsc w których obchodzone jest to święto. Obecnie ma charakter czysto rozrywkowy. Wianki i lampiony puszczane są na rzekach w całej Polsce. Jednak niektórzy traktują Noc Kupały serio. To słowianowiercy, którzy w Noc Kupały wzywają Swarożyca, składają ofiary i czczą ogień.Ostatnio dodane artykuły przez: Wróżka Ewelina


Znaczenie symboli

 • Nowi doradcy
 • Stali doradcy
 • Współpracownik
 • Dostępny przez telefon
 • Dostępny przez SMS
 • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.