• FaceBook
  • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Aspekty kobiecości: matka, wojowniczka, kochanka i szamanka

boginieMożemy wyróżnić cztery główne aspekty kobiecości: matkę, wojowniczkę, kochankę i szamankę/czarownicę. Nazywamy je aspektami boskiej kobiecości.

Możemy odnajdywać aspekty bogini w greckich bóstwach, które doskonale znajmy z mitologii. Nie ma znaczenia czy wierzymy w to czy istniały, czy nie istniały. Są to bowiem archetypy. A jak wiadomo archetyp jest zawsze aktualny.
Zwykle w danym momencie życia kobieta utożsamia się z jedną z nich, a z jedną nie ma wcale połączenia. Ten aspekt z którym kobieta ma najmniejszy kontakt, wymaga odnalezienia, pobudzenia, przepracowania i zrozumienia. Integracja wszystkich typów daje kobiecie pełnię.

Presja otoczenia oraz wzorce społeczne tłumią w kobietach niektóre aspekty wyrażania się. Jeżeli wejdzie ona w jakąś rolę, to wpisuje się w ustalone schematy, które jasno wyznaczają granice co wolno, a czego nie wolno. Tradycyjne pojmowanie roli kobiety, spycha w kąt pozostałe aspekty. Kobieta twierdzi, że nie są dla niej, że ich nie potrzebuje. Jednak jest to ograniczające. I w rezultacie kobiecość zostaje stłumiona. Czasami na wiele lat. Kobieta działa mechanicznie, jasno stawiając granicę: to mi wolno, tego nie wolno, tutaj pasuję a tutaj nie. Jestem dobrą żoną i matką, spokojną i zaradną. Nie wolno mi nie posprzątać, ugotować w niedzielę obiadu, wyjść na noc, czy okazać agresję.

Najczęściej jednak kobieta przechodzi z jednej/dwóch aspektów bogini w następne. Przykładowo, w wieku 20 lat w jej życiu dominuje archetyp Afrodyty więc będzie romansować i korzystać z uciech życia. Kilka lat później, kiedy wyjdzie za mąż, porzuca Afrodytę na rzecz Demeter.

Kobieta powinna mieć w sobie „żywe” cztery aspekty bogini. Jednak często tak nie jest. Jeden albo dwa dominują, a reszta jest uśpiona (częściowo albo całkowicie). Żeby w pełni otworzyć się na kobiecą moc, należy otworzyć się i poczuć w sobie wszystkie cztery aspekty.

Dlatego w pełni przebudzona kobieta, odczuwająca wszystkie cztery aspekty będzie płynnie zmieniać się z Matki w Kochankę, z Kochanki w Wojowniczkę i Szamankę. Nie chodzi więc o to, by odczuwać wszystkie 4 aspekty naraz (w tym samym czasie), bo jest to niewykonalne. Jednak, żeby nie wypierać czy stanowczo odrzucać jakiegoś aspektu, mówiąc: to nie dla mnie. W Polsce kobiety wychodząc za mąż przyjmują niemal całkowicie aspekt Bogini Matki. Dbającej o to, żeby w domu było czysto i gotującej posiłki, poświęcającej swój czas dzieciom i domowi. Jednak nie znajdującej już siły (bo zmęczona) a często i ochoty (bo żonie już nie wypada, nie ma ochoty) na aspekt Bogini Kochanki.
Ten odrzucony albo wyparty aspekt będzie uśpiony. Czasami do końca życia. Jednak czasami budzi się w kobiecie, najczęściej przy okazji przełomowych wydarzeń. I tak oto kobieta, która przejawiała przez ostatnie 15 lat wyłącznie aspekt kobiety Matki- rozwodzi się. Niespodziewanie budzi się w niej aspekt Bogini Kochanka, która romansuje i bawi się seksem. Może być przerażona tym co się stało z jej życiem, albo przeciwnie, zacząć cieszyć się tym, że obudziła w sobie uśpiony aspekt bogini.

jak przejawiają się aspekty?

Bogini– Wojowniczka

Pewna siebie, chroni swojej przestrzeni, wie czego chce. Zaatakowana- walczy. Jednak tylko w obronie własnej czy innych pokrzywdzonych. Nigdy nie atakuje dla rozrywki albo pierwsza.
Niezależna, wolna i ambitna. Zwykle zamknięta na miłość i romantyzm. Nie potrafi być tą słabą i wrażliwą, która sobie nie radzi i musi na kimś polegać. Ona radzi sobie sama.
Odpowiadając na atak może być okrutna. Nie ma w niej łagodności i potrafi niszczyć.
Wiele kobiet odrzuca ten aspekt. Wydaje im się agresywny. Bo jak to, kobieta i walka? Kobieta, która potrafi być bezwzględna, nie boi się? Może być sama, bez wsparcia na „męskim ramieniu”.

Bogini- Matka

Opiekuńcza, troskliwa dla rodziny. Dba o domowe ognisko, posprząta, ugotuje. Ten aspekt ma wiele kobiet, a Matka-Polka po części go odzwierciedla. Poświecić swój czas dla domu, dla dzieci i męża. Własne potrzeby, zwłaszcza te, które wydają się jej szalone, zepchnęła tak głęboko, że boi się o nich głośno mówić. Jeżeli jest zawodowa nieaktywna to swoje ambicje przenosi na dom i dzieci stawiając im wymagania, kontrolując.

Bogini- Kochanka

To aspekt seksualności, czyli pełnej akceptacji i miłości do swojego ciała. Przynosi się to na satysfakcję w sferze seksualnej. Kobieta z aspektem tej bogini naturalnie flirtuje i uwodzi. Otwarcie mówi i wyraża swoje potrzeby.

Bogini Szamanka/ Czarownica

Przejawia się w umiejętności połączenia z naturą i czerpania z niej spokoju oraz wiedzy. Wszystkie szamanki, czarownice i wiedźmy czerpały siłę z natury. To pełne korzystanie ze swojej intuicji, duża empatia i zrozumienie innych ludzi i zwierząt. Czuje połączenie z innymi istotami. Aspekt Bogini- Szamanki umożliwia połączenie ze swoją duszą i realizowanie potrzeb duchowych, co sprawia, że życie nabiera sensu.

jak obudzić w sobie boginię

Czasami, o ile sobie na to pozwolimy, bogini budzi się i przemawia sama. To wszystkie te czynności, które budzą żeńską energię, rozbudzają aktywność. Aspekt szamanki budzimy poprzez połączenie się z naturą.
Pojawia się coraz więcej warsztatów rozwojowych dla kobiet, których celem jest przebudzenie wewnętrznej bogini w kobietach. W grupie kobiet jest to prostsze, ponieważ kobiety wzmacniają swoją energię w kręgach czy wspólnych działaniach i łatwiej jest poczuć wewnętrzną moc.

Jean Shinoda Bolen, profesor psychiatrii, psychoanalityczka jungowska, autorka książki „Boginie w każdej kobiecie” twierdzi, że: „W każdej kobiecie potencjalnie obecne są wszystkie boginie. Kiedy kilka z nich rywalizuje o dominację, kobieta musi zdecydować, jaki aspekt samej siebie chce wyrazić i kiedy to zrobić. W przeciwnym razie będzie przeżywać nieustający konflikt.”

Znaczenie symboli

  • Nowi doradcy
  • Stali doradcy
  • Współpracownik
  • Dostępny przez telefon
  • Dostępny przez SMS
  • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.