• FaceBook
  • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Emocje w ciele a zdrowie

ciałoMarta poznała Macieja w internecie. Wyglądał atrakcyjnie, w rozmowach był bardzo pewny siebie. Postanowili spotkać się osobiście. Marta  ze zdziwieniem patrzyła jak Maciej do niej podchodzi. Od razu przestał się jej podobać. Sposób chodzenia oraz mowa ciała sprawiły, że Marta od razu poczuła jego niepewność i przyblokowanie.


Sposób poruszania się jest tak samo istotny jak sylwetka, twarz czy głos. Ciało odzwierciedla nasze emocje. Szczególnie te, które przeżywaliśmy intensywnie. Pozytywne emocje takie jak miłość i szczęście sprawiają, że ciało „żyje”, nie blokuje się. Natomiast stany depresyjne sprawiają, że ciało przestaje reagować, drętwieje.

Sposób poruszania się i sylwetka to źródło informacji zarówno o osobowości człowieka, informacja o tym, co i w jaki sposób aktualnie przeżywa. Stres powoduje napinanie się mięśni, trwałe napięcie mięśni nazywamy blokiem mięśniowym. W nich zatrzymuje się energia życiowa, która powinna swobodnie krążyć po całym ciele. W wyniku jej zatrzymania, określona część ciała staje się sztywna, twarda, wręcz nieruchoma.

Nie chcemy odczuwać niektórych emocji. Blokujemy je, co skutkuje zesztywnieniem określonej części ciała, a my nie doświadczamy silnie danej emocji. Jeżeli coś nas zaboli to często blokujemy płacz, zaciskamy usta i szczęki. Napięcia w ciele mające źródło w naszej psychice, często odkładają się latami. System nerwowy i odpornościowy człowieka są ze sobą połączone. Długotrwały stres sprawia, że ciało musi go „odchorować”.

  • Gniew w ciele widać w zaciśniętej szczęce, zaczerwienieniu skóry i nieregularnym oddechu. Powoduje on napięcia w okolicy pleców, w szczególności ramion.
  • Lęk sprawia, że napina się przepona i oddychamy płytko, krew odpływa z mózgu, występują zawroty głowy, a dłonie i stopy są zimne.
  • Tłumiona seksualność sprawia, że pośladki są sztywne. Widać to w sposobie poruszania się, zarówno kobiet jak i mężczyzn.
  • Kłopoty miłosne i zablokowanie w obszarze serca skutkuje napięciem w obrębie klatki piersiowej. Może ona zapadać się i wówczas ramiona „kulą się”, lub przeciwnie, może być przesadnie wypięta do przodu, przypominająca tarczę ochronną.

stresujesz się?

Pamiętaj, że zawsze, odruchowo spłycasz oddech. Analogicznie- pogłębienie oddechu sprawi, że stres minie. Nie powstaną również napięcia w ciele. Rozluźnienie mięśni powoduje, że emocje stają się silniejsze. Dlatego czynności pozwalające na rozluźnienie mięśni wpływają na nas dobroczynnie. Będzie to sport, wysiłek fizyczny, sauna, taniec, joga, kąpiel w wannie, masaż, pływanie, spacery, czy orgazm. „Żeby jednak odzyskać wdzięk ciała, trzeba wiedzieć, jak się go utraciło”- twierdzi A. Lowen.

umiesz oddychać?

Kluczową sprawą jest oddychanie. Ludzie nie oddychają głęboko, bo głęboki oddech sprawia, że odczuwamy emocje. Ludzie boją się je odczuwać. Spłycenie oddechu w „normalnej”, towarzyskiej rozmowie, powoduje, że ciało się usztywnia a rozmówca zaczyna mówić „intelektualnie”, minimalizując uczucia i emocje, dzięki czemu nie „odkryje” siebie przed rozmówcą. Płytki oddech, bez angażowania przepony, powoduje spłycenie, a nawet blokowanie doznań seksualnych.

jak oddychasz?

Oddychasz? Na pewno odpowiesz, że oczywiście, inaczej byś nie żył. Jednak połóż ręce na klatce piersiowej i zobacz czy się porusza w górę i w dół. Jeżeli tak- to faktycznie oddychasz. Jednak wiele osób oddycha tak płytko, że ich klatki piersiowe nie poruszają się.

Nie wiesz czy masz problemy z oddychaniem? Sprawdź. Usiądź na krześle i wypowiedz jak umiesz najdłużej ciągły dźwięk „aaa..” Jeżeli potrafisz wykonać to ćwiczenie dłużej niż 20 sekund- to jest dobrze, jeżeli nie- masz problem z oddychaniem.
Ćwiczenia na pogłębienie oddychania często wyzwalają zablokowane emocje.

samoświadomość

Istotną rolę odgrywa również samoświadomość, czyli świadomość swoich emocji. Emocji nie należy wypierać ale świadomie je przeżywać, poczuć je. Nie bać się bólu a wchodzić w niego i starać się poczuć go do końca, dogłębnie.  Świadomość tego skąd się biorą i co oznaczają emocje, powoduje, że dużo mniej przekładają się one na napięcia mięśniowe.
Często boli cię brzuch, głowa? Drętwieje ręka, noga? Zanim weźmiesz tabletkę, zastanów się skąd się one biorą. Mogą pokazywać ci, że czego pragniesz, czego się boisz.

miękko bądź sztywno

Doświadczony terapeuta bez trudu pozna, po sposobie poruszania się, stan psychiczny osoby. Ciało odzwierciedla bowiem przeżycia. Od razu widać „poblokowanie” w ciele.
Kobieta i mężczyzna bez bloków mięśniowych poruszają się naturalnie i miękko, z wdziękiem. Nie kulą się ani nie prężą się jak żołnierz na defiladzie. Skóra nie jest sina, kredowo biała lecz lekko różowa a w oczach widać blask. Im bardziej ciało jest sztywne- tym mniej w nim zdrowia.

Znaczenie symboli

  • Nowi doradcy
  • Stali doradcy
  • Współpracownik
  • Dostępny przez telefon
  • Dostępny przez SMS
  • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.