• FaceBook
  • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Wróżka Ewelina

Jak wyrażać emocje

c_200_150_16777215_00_images_smiech2.jpgSpytaj kogoś jak się czuje. Najczęściej odpowie: OK, dobrze. A co oznacza dobrze? Nic. Gdy próbujesz dopytać: dobrze, czyli jak? Słyszysz w odpowiedzi: no nie wiem. Przecież mówię, że dobrze. Wyrażanie uczuć, emocji wcale nie jest takie proste. Dlaczego nie okazujemy emocji i jak je możemy okazywać?

 

dlaczego nie wyrażamy emocji

Nie wyrażamy uczuć, bo czasami uważamy, że niektóre są złe. Nie akceptujemy ich i nie umiemy się przyznać do tego, że umysł mówi nam, że powinniśmy czuć coś innego.

Nie wyrażamy uczuć, bo boimy się. Tego, że jak powiemy co czujemy, to ktoś nas wyśmieje, nie odwzajemni, oceni.
Nie wyrażamy uczuć, bo wstydzimy się, że ktoś nas wyśmieje i poczujemy się zranieni.

Nie okazujemy bezpośrednio uczuć i emocji, a zamiast tego wolimy przypisywać komuś cechy, których być może nie posiada i przewidywać niczym wróżka, że on „to na pewno tak myśli”, zrobi, powie.

jak wyrażać emocje

Uczucia i emocje możemy wyrażać bezpośrednio. I właściwie ten najprostszy sposób jest jednocześnie najtrudniejszy. Bo musimy wiedzieć co czujemy. A najczęściej na określenie tego jak się czujemy mówimy: OK.

Bezpośrednie wyrażenie uczuć polega na tym, żeby potrafić je nazwać oraz prosto wyrazić (cieszę się, wstydzę się, boję się, tęsknię za tobą). Komunikaty wypowiadamy zawsze w 1 osobie l. pojedynczej (ja) i mówimy dokładnie to co czujemy.

Bezpośrednie wyrażanie uczuć jest trudne dla dorosłego. Doskonale sobie radzą z tym małe dzieci, zarówno w słowach jak i gestach. Mówią wprost: jestem zła i tupią, boję się i chowają się za coś, wstydzę się i zasłaniają twarz.

ale to nie wypada

Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, że nie wypada, bo „co sobie ludzie pomyślą”. Z wiekiem coraz częściej wyrażamy uczucia pośrednio. Zwykle sama treść przekazu jest „zaszyfrowana” w związku z czym nieczytelna dla odbiorcy. To wszelkiego typu polecenia, rozkazy za którymi chowa się gniew, a nawet agresja. Wyzywanie kogoś to pośredni sposób wyrażania złości i gniewu. Ironia i sarkazm to sposób na wyrażenie niezadowolenia. Za oskarżaniem kogoś stoi poczucie krzywdy i rozżalenie. Ocenianie innych to również wyraz niezadowolenia i poczucia rozczarowania.

to twoja wina

Niewyrażone emocje zawsze się gromadzą. Kiedy jest ich dużo, musimy je wyrazić. Jeżeli mamy w sobie dużo gniewu, to krzyczymy, jeżeli bólu- płaczemy. Ważne, żeby nie kierować ich w stronę innych ludzi, mówiąc: to przez ciebie, to twoja wina. Wiedzieć, że emocje są nasze i starać się wyładować je na neutralnym gruncie, tak żeby „nie uderzać” w innych ludzi.

ucieczka

Osoby, które nie radzą sobie z wyrażaniem emocji, stosują często technikę ucieczki. Pojawia się emocja, którą oceniamy negatywnie, nie chcemy jej czuć i się z nią utożsamiać. Mówimy: „nie chcę tego czuć”, „nie będę się tym przejmować”, „to mnie wcale nie obchodzi”. Zajmujemy się czym innym, co nas pochłania w takim stopniu, że nie mamy czasu myśleć o swoich emocjach. Uciekamy w inne zajęcia, sport, pracę oraz w używki, szczególnie w alkohol. Ucieczka od emocji i ich zagłuszanie jest dobra „na jakiś czas”, ponieważ niewyrażone emocje i tak kiedyś powrócą. O wiele silniej. Sport wyczerpie nas fizycznie, pracoholizm wypali, a alkohol przestanie tłumić. Wówczas możemy zacząć chorować, stracić chęci do życia, popaść w depresję.

uwalnianie emocji

Najlepszą techniką na wyrażanie emocji jest uwalnianie ich. Dlaczego więc tak rzadko ją stosujemy? Najlepiej na bieżąco wyrażać siebie. Mówić to co czujemy i myślimy, pisać i robić to na co mamy ochotę. Jest to trudne, ponieważ zamiast intuicyjnie to robić, to zaczynamy myśleć.

Dorota spotykała się z Michałem. Po kilku spotkaniach, on przestał się do niej odzywać. Dorocie brakowało kontaktu z Michałem. Miała ochotę do niego napisać, jednak nie robiła nic. Zaczęła rozmyślać: gdyby on chciał, to by napisał. Skoro nie pisze, to znaczy, że pewnie nie chce już mnie znać. Na pewno ma już kogoś innego i jeżeli napiszę do niego, to się tylko ośmieszę. Nadmiar emocji jakie czuła Dorota (a których nie wyraziła), plątanina żalu, tęsknoty i złości, spowodowały, że nie mogła o niczym innym myśleć i pogrążyła się w żalu.

Najlepiej nie rozmyślać, tylko działać. A jeżeli nie jesteś w stanie, to wyobraź sobie najgorszy możliwy scenariusz danej sytuacji. Najgorszą rzecz jaką może ci zrobić druga osoba w odpowiedzi na to co powiesz czy zrobisz. I na pewno to przeżyjesz. Najwyżej twoje ego dostanie strzał, że padniesz. Jednak się pozbierasz i podniesiesz i będziesz silniejsza. W większości wypadków, jeżeli wyrazisz prosto swoje emocje, to poczujesz lepiej. Najważniejsze jest, żeby wyrażać to co sami czujemy, bez pretensji i oskarżania drugiej osoby. Nie zaczynamy więc: dlaczego nie dzwonisz, zapomniałeś o mnie, a mówimy: stęskniłam się za tobą, byłoby mi bardzo miło jakbyś się do mnie odezwał.

Dobrą techniką uwalniania negatywnych emocji jest śmiech, który rozpuszcza napięcie i powoduje, że niemal natychmiast czujemy się lepiej, a każdy problem wydaje się do zniesienia.
Pamiętaj, że jeżeli ty nie będziesz wyrażać swoich emocji, to twój partner i ludzie wokół będą wyczuwali tę blokadę, nie otworzą się na ciebie w pełni. Sama również będziesz zablokowana na najpiękniejsze uczucia, takie jak miłość, czułość czy bliskość.



Ostatnio dodane artykuły przez: Wróżka Ewelina


Znaczenie symboli

  • Nowi doradcy
  • Stali doradcy
  • Współpracownik
  • Dostępny przez telefon
  • Dostępny przez SMS
  • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.