• FaceBook
  • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Żałoba- jak ją przeżyć

zalobaNiewiele jest o śmierci w internecie czy telewizji. Prawie w ogóle o niej nie rozmawiamy w szkole, z rodziną i ze znajomymi. W zasadzie nigdzie o niej nie rozmawiamy. Temat budzi przecież żal, przerażenie, wydaje się zbyt poważny. A my nie chcemy być smutni, chcemy się dobrze bawić. Po co w ogóle go dotykać.

Jednak śmierć jest częścią życia i wcześniej czy później puka niespodziewanie do naszych drzwi. Bezczelnie zagląda nam prosto w oczy. Nie wiemy co zrobić. Kiedy umiera bliska osoba, to o śmierci nie da się nie myśleć i odsunąć ją. Żałoba ma kilka etapów. Zależą one od wielu czynników: bliskości relacji, osobowości, rodzaju śmierci.

zaakceptuj

Na wiadomość o śmierci reagujemy niedowierzaniem. Przeżywamy szok. Kontakt ze śmiercią sprawia, że w pierwszym momencie nie możemy tego faktu zaakceptować. Pojawiają się pierwsze myśli: to już, tak szybko, nieodwracalnie. Czas potrzebny na zaakceptowanie odejścia zmarłej osoby, zależy głównie od tego jakie relacje łączyły nas ze zmarłą osobą oraz tego czy chorowała, czy odeszła nagle. Najtrudniej gdy śmierć jest tragicznym wypadkiem, którego w ogóle się nie spodziewaliśmy. Wtedy czujemy bunt, że to niesprawiedliwe, o wiele trudniej nam uwierzyć w to, co się stało. Nie chcemy i nie umiemy pogodzić się z tym, że ktoś odszedł.
Jednak akceptacja tego, co się stało, jest pierwszym etapem przeżywania żałoby. Dopiero jeżeli przejdziemy ten etap, to możemy wejść w następny.

przeżywaj

Rozpacz jest naturalna. Czasami pomieszana jest ze złością i tęsknotą, której nie można niczym zapełnić. Często pojawia się gniew, który jest naturalną reakcją. Skierowany może być do Boga, znajomych czy rodziny. Odczucia są na tyle silne, że powodują otępienie. Osoba pogrążona w żałobie nie ma ochoty ani siły nigdzie wychodzić i z nikim się kontaktować. Nic ją nie cieszy, nie interesuje jej świat i ludzie wokół. Pójście do pracy, czy codzienne obowiązki stają się bardzo trudnym zadaniem. Jeżeli zmarła osoba była bardzo bliska, to na tym etapie często pojawia się pragnienie śmierci i potrzeba połączenia się ze zmarłym. Może pojawiać się również poczucie winy, które czujemy, ponieważ nie wypowiedzieliśmy w porę odpowiednich słów albo żałujemy tego, co powiedzieliśmy czy zrobiliśmy względem zmarłego. Pojawiają się pytania o sens życia, o to czy istnieje życie po śmierci.
Na tym etapie warto wyrzucić z siebie emocje. Przeżywanie w pełni tych wszystkich emocji jest konieczne, żeby przetrwać i przejść żałobę. Może się wydawać, że łatwiejsze jest zduszenie uczuć, unikanie ciszy, rzucenie się w wir zajęć, nie myślenie. Jednak takie odcięcie się od bólu, będzie trwało krótko, a zduszone uczucia powrócą w najmniej spodziewanym momencie albo spowodują różnego rodzaju schorzenia psychiczne i fizyczne.

wróć do życia

Po skonfrontowaniu się ze swoimi uczuciami i pełnym ich przeżyciu, można wejść w ostatni etap żałoby. Jest to stopniowy powrót do „normalności”. Odzyskanie równowagi w nowej rzeczywistości. Dostrzeżenie, że życie trwa dalej i zaangażowanie swojej uwagi w budowanie nowego życia. Nie chodzi o to, żeby zapomnieć o zmarłym, lecz by wspomnienia nie były najważniejsze. Uczucie i emocje przestają już być takie intensywne. Zamiast ogromnej tęsknoty i bólu, czujemy również spokój oraz przestajemy się bać.
Czas potrzebny na przeżycie żałoby nie jest ściśle określony. Może trwać pół roku, rok albo dłużej. Życie po żałobie sprawia, że stajemy się innymi ludźmi, zmieniamy bowiem sposób postrzegania życia.

jak pomóc osobie w żałobie

Sposoby reagowania są różne. Część znajomych, zwłaszcza tych, którzy mają podobne doświadczenia, okazuje wsparcie. Polega ono na wysłuchaniu, pobyciu razem (nawet w ciszy), czy pomocy w praktycznych obowiązkach.
Najgorzej, jeżeli osobie w żałobie pokażemy, że sami jesteśmy przerażeni. Dlatego nie mówmy nigdy w takiej sytuacji: „nie wierzę”, „ja bym sobie nie poradziła w takiej sytuacji”, „nie wiem jak możesz teraz żyć”, „to nie może być prawda, nie wierzę w to”. Zamiast powiedzieć tego typu teksty, lepiej nie mówić nic. Dlatego wiele znajomych osób ucieka, nie wiedzą bowiem jak się zachować i nie chcą się konfrontować z trudnymi przeżyciami.

Znaczenie symboli

  • Nowi doradcy
  • Stali doradcy
  • Współpracownik
  • Dostępny przez telefon
  • Dostępny przez SMS
  • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.