Jak rozpoznać, że on kłamie
Im lepiej kogoś znamy- tym szybciej orientujemy się kiedy kłamie. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy on kłamie jest wariograf. Jednak jego użycie w codziennych sytuacjach jest zbyt skomplikowane Pozostaje uważność w słuchaniu i obserwacja mowy ciała.
dlaczego on kłamie
Są ludzie, którzy nagminnie kłamią. Jednak najczęstsze przyczyny kłamstwa to poczucie winy i chęć pokazania „lepszej wersji siebie”.
Podobno sporo mężczyzn kłamie, chociaż wcale nie ma powodu. Czasami są to poważne kłamstwa (zdrada, inna kobieta, alkohol, narkotyki), a czasami zupełnie małe i błahe sprawy. Nikt nie chce być przyłapany na kłamstwie. Jednak jeszcze bardziej nie chcemy być okłamywani. Warto jak najwcześniej „wychwycić” sygnały informujące o tym, że ktoś kłamie.
jak poznać, że on kłamie
- Gdy opowiada jakieś zdarzenie- robi to bez emocji, obojętnie. Nie myli się, tylko płynnie relacjonuje wydarzenia jakby wcześniej przygotował sobie gotowy scenariusz i go realizował. Jeżeli zwykle mówi obszernie, a nagle zaczyna wypowiadać zwięzłe i krótkie zdania- to również może oznaczać, że kłamie.
- Jeżeli co chwilę zmienia ton głosu, w szczególności gdy mówi piskliwie (denerwuje się), bardzo głośno (chce żeby mu wierzyć). Drżenie głosu albo jąkanie powinny wzbudzić już nasze duże podejrzenie.
- Mowa ciała może wiele zdradzić. Jeżeli podczas dłuższej rozmowy on nie patrzy na ciebie, tylko spuszcza wzrok albo patrzy na boki- prawdopodobnie kłamie. Jeżeli jest praworęczny to spogląda w lewo, a jeżeli leworęczny- odwrotnie.
- O kłamstwie może tez świadczyć nadmierna gestykulacja (jeżeli zwykle jest oszczędny w gestach) albo całkowity jej brak (i chowanie rąk w kieszeniach). Częste dotykanie swojej twarzy podczas mówienia, w szczególności nosa, poprawianie włosów, świadczą o tym, że ktoś się denerwuje. Kłamca zwykle się stresuje, ponieważ boi się, że rozmówca mu nie uwierzy.
jak sprawdzić czy skłamał
Zadaj to samo pytanie trzy razy w różnych odstępach czasu (a nawet dni). Odpowiedź powinna być za każdym razem taka sama. Pytanie zadawaj znienacka, najlepiej rozmawiając o czymś innym, po prostu zmień niespodziewanie temat i tym samym tonem głosu zadaj swoje pytanie.
Uważnie słuchaj co mówi. Gdy coś nie będzie „pasowało”, to dopytuj i zwiększ czujność. Wiele kobiet „przymyka oko”, bo chcą mieć spokój. Wolą powiedzieć sobie, że „na pewno im się wydaje”, „to na pewno ja coś pokręciłam”, niż spojrzeć prawdzie w oczy i zobaczyć, że zostały okłamane. Odkrycie, że on kłamie, często sprawia ból. Jednak nie warto zasłaniać się bezsilnością czy świętym spokojem. Kłamstwa się nawarstwią, a przysłowie mówi, że” kłamstwo i tak zawsze wyjdzie na jaw”. Lepiej wcześniej, niż później.
Jeżeli nakryłaś go na kłamstwie, to nie daj sobie wmówić, że on zaszył się z telefonem i na pewno źle usłyszałaś jak mówi: „kochanie, poczekaj, bo teraz nie mogę rozmawiać”. A SMS w którym jakaś Patrycja wyznaje, że nie chce rozbić jego małżeństwa, to przecież tylko jakiś żart kolegi. I jesteś przewrażliwiona, że„to tylko tak wygląda”, „że ci się tylko wydaje”. Mężczyźni rzadko kiedy przyznają się do kłamstwa i zaprzeczają w „żywe oczy”. Wiele kobiet, z obawy przed rozbiciem związku, czy stratą partnera, daje się ostatecznie przekonać, że się myliły, czy źle usłyszały.
skłamał i co teraz?
Reakcja na kłamstwo zależy od „wielkości” kłamstwa. Niektóre można szybko wybaczyć i nie mają większego wpływu na trwałość związku. Jednak te duże i największe zawsze prowadzą do utraty zaufania oraz osłabienia więzi pomiędzy partnerami. Jeżeli kłamstwo się wydało, to warto o tym porozmawiać i to wyjaśnić. Nie ma sensu obrażanie się, wymowne milczenie, wyzywanie czy „zamiatanie pod dywan”. Czy kłamstwo wybaczyć? To zależy tylko i wyłącznie od jego rozmiaru i naszej tolerancji i wrażliwości.