On nic nie czuje. Trudny partner- aleksytymik
Wiedziałaś, że taki „zimny” już jest. Nie przeszkadzało ci to, bo nie lubisz romantycznych poetów, którzy wypłakują ci się w rękaw i wzdychają urażeni, bo powiedziałaś jedno słowo za dużo. Wydawali ci się jacyś niemęscy. A ten to „prawdziwy facet”.
Zdecydowany, męski, konkretny, opanowany. Na początku myślałaś, że roztopisz jego lód. Nieważne, że w zasadzie to tylko raz powiedział, że cię kocha. To było jeszcze przed ślubem, potem sam z siebie nigdy tego już nie wyznał. Nie widziałaś, żeby kiedykolwiek płakał. Prawdziwy rycerz w zbroi. I to takiej, której nie można przebić. On nie pozwala sobie na chwile słabości. Wszystkie rozbija ironią albo agresją.
- Wyjątkowo logiczny i rozsądny. Zupełnie nie rozumie twoich zmiennych nastrojów. Nie widzi również, że przepłakałaś całą noc. Nie zauważa gdy jesteś zmartwiona, czy szczęśliwa. Chyba, że mu to zakomunikujesz słowami. Wtedy przyjmie je „do wiadomości”. Tak jak informację prasową o tornado. Potrafi za to świetnie analizować „na chłodno”, zupełnie nie kierując się przy tym emocjami.
- Spotkała cię wielka przykrość. Ty tak uważasz. A on mówi, że przesadzasz, że niepotrzebnie się ekscytujesz i nie masz się czym przejmować. Opowiadasz mu o swoich zmartwieniach a on kwituje to zimnym: co to za pierdoły. Bo on nie kieruje się w życiu uczuciami, nie działa pod wpływem emocji. Wszystko potrafi „na zimno” skalkulować.
- On nie fantazjuje i nie marzy, co najwyżej planuje. Fantazje są wypełnione emocjami i uczuciami. Natomiast planowanie jest chłodną kalkulacją.
- Pytasz się go co czuje, a on odpowiada: nic, nie wiem, w porządku. Gdy drążysz, to zaczyna się denerwować i złościć. W ogóle nie potrafi nazywać uczuć i emocji. Zimny jak sopel lodu. Nic go nie wzrusza. Żaden film, muzyka, ani nawet twój płacz. Nie porozmawiasz z nim o uczuciach. W rezultacie poczujesz się bardzo odrzucona, niezrozumiana i samotna.
co to jest aleksytymia
Aleksytymia zwana jest emocjonalnym analfabetyzmem. Aleksytymik nie czuje swojego wnętrza, jest ono szczelnie zamknięte dla niego jak i dla innych. Często cierpi na zaburzenia psychosomatyczne i uzależnia się szukając ucieczki w alkoholu czy narkotykach. Jest samotny, ponieważ ciężko mu nawiązać satysfakcjonujące znajomości z innymi ludźmi. Nie potrafi powiedzieć co czuje, a ludzie są zdezorientowani. Skoro on nie potrafi nazwać i okazać swoich emocji- to również nie potrafi zrozumieć ich u innych ludzi. Aleksytymia dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet.
Trudno namówić go na terapię, chociaż w zasadzie tylko ona może coś zmienić. Nazywania uczuć można się bowiem nauczyć. Aleksytymik zwykle nie daje się przekonać i nie wierzy w to, że rozmowa może mu pomóc. Związek często się rozpada, a główną przyczyną jest poczucie całkowitego niezrozumienia przez partnera.