• FaceBook
  • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Psychografologia. Poznaj partnera czytając jego pismo

Pismo odzwierciedla naszą osobowość, wiele mówi o naszych pragnieniach, zaletach oraz wadach. Skoro z odręcznego pisma można określić charakter i temperament człowieka- to z pewnością można również lepiej poznać partnera. Jednak, aby to zrobić, musisz zdobyć odpowiednią próbkę pisma, co nie jest wcale prostą sprawą. W dobie komputerów, smsów, chatów- nikt już przecież nie pisze odręcznie listów. Wprawdzie możesz poprosić partnera o taką próbkę, ale z pewnością nie będzie to banalnie proste i może wymagać trochę inwencji z twojej strony. Zobaczmy jednak co możesz z niej wyczytać.

Psychografologia polega na badaniu odręcznego pisma, dlatego analizę sporządza się na podstawie tzw. próbki. Osoba dostaje czystą, gładką kartkę A4, pod spodem umieszczamy drugą kartkę, która posłuży nam później do sprawdzenia nacisku pisma. Następnie osoba pisze swój tekst. Sama treść nie będzie najważniejsza, ponieważ psychografologia zajmuje się analizowaniem kształtu liter, bada rozmieszczenie całości tekstu na kartce. Szukamy tego co rzuca się w oczy, jest nietypowe, zaskakujące i odbiega od normy. 
Nie analizujemy próbki osobno, lecz całościowo. Nawet w psychografologii potrzebna jest (oprócz wiedzy) intuicja, która pozwoli nam określić, które cechy są bardzo istotne, a które można pominąć, na jakie zwrócić uwagę.

Patrzymy na próbkę i zwracamy uwagę na siłę nacisku. Im większy nacisk tym mocniej odbije się na podkładce. Silny nacisk świadczy o tym, że osoba jest pewna siebie i wie czego chce. Działa zdecydowanie i stanowczo.

akapity 

Stosowanie akapitów, odstępów, dbałość o czytelne rozmieszczenie tekstu świadczy o dobrym zorganizowaniu partnera. Powinien wiedzieć czego chce i to wytrwale realizować, często robi to według określonego planu. Natomiast jeśli tekst zlewa się „w jedno”, a dodatkowo pismo jest nieczytelne, to może oznaczać, że osoba nie potrafi oddzielać spraw priorytetowych od mniej ważnych, może często się gubić w sprawach życiowych nie potrafiąc ich logicznie i konsekwentnie porządkować.

ilość treści

Im więcej treści- tym osoba ma więcej do powiedzenia, możesz spodziewać się, że twój partner jest rozmowny i możecie miło porozmawiać. Jeśli na kartce jest zaledwie kilka zdań może to oznaczać, że jest skryty, nie chce ujawniać się i pokazywać siebie innym.

wielkość liter

Ogólnie można przyjąć, że im większe litery tym osoba jest bardziej śmiała, a małe literki świadczą o nieśmiałości i niepewności. 
Wielkość liter badamy w powiązaniu z kątem nachylenia pisma. Ogólna zasada jest taka, że pochylenie w prawą stronę oznacza śmiałość i odwagę życiową, prostego nie bierzemy pod uwagę, a pochylenie w lewą stronę wskazuje zazwyczaj na nieśmiałość i wycofanie. Bardzo ważne jest czy wersy są opadające, równe, czy wznoszące. Wznoszące świadczą o radości życia i optymizmie, podczas gdy opadające o pesymistycznym podchodzeniu do życia, a nawet o depresji.
Dlatego jeśli kilka cech charakterystycznych potwierdzi się, przykładowo widzimy, że nasz partner ma pismo duże i pochylone w prawo i wznoszące- to będzie najpewniej przebojowy i energiczny. Dodatkowo potwierdzą to (albo zaprzeczą temu) marginesy.

marginesy

badamy marginesy dolne i górne oraz lewy i prawy, zwracając uwagę na ich szerokość oraz to czy jest równy, wąski, szeroki, zwężający, czy falujący (nierówny). 
Lewy margines pokazuje jak postrzegamy siebie, jak pokazujemy ludziom i światu. Im węższy lewy margines tym osoba jest bardziej niepewna siebie i boi się energicznie wkraczać w życie. Symbolicznie „przytula się” ona na brzegu kartki.
Natomiast szeroki lewy margines świadczy o osobie otwartej i tolerancyjnej, jednak nieśmiałej, która woli ustąpić miejsca innym , a sama usuwa się w „cień”.
Szeroki margines z lewej strony cechuje ludzi otwartych, tolerancyjnych, dobrych obserwatorów.
Falujący lewy margines oznacza, że osoba przeżywa skrajne emocje, nad którymi ciężko jej zapanować, jest nerwowa.
Margines górny szeroki oznacza, że osoba nie wykorzystuje swoich możliwości, nie uważa się za dostatecznie ważną, może mieć niskie poczucie wartości, a prawdopodobnie inne osoby są dla niej autorytetem.
Margines górny wąski (i brak tegoż marginesu) oznacza, że osoba ma wysokie poczucie wartości, prawdopodobnie nikt nie jest dla niej autorytetem (oprócz niej samej).
Margines prawy szeroki świadczy o poczuciu niepewności, osoba może rozpoczynać działania, ale ich nie kończy, bo nie wierzy we własne siły. Pozostawia sprawy niedokończone. Świadczy o nieśmiałości.
Margines prawy szeroki świadczy o tym, że osobie trudno „wyhamować” w życiu i często „idzie na całość”, intensywnie przeżywa wszelkie zdarzenia.

podpis

jest rodzajem wizytówki, jaką pragnie zaprezentować innym osobom jej właściciel. Z samego podpisu niestety trudno określić cechy partnera, ponieważ analiza grafologiczna polega na porównywaniu podpisu z tekstem. Sprawdzeniu ich cech charakterystycznych, różnic i podobieństw pomiędzy samym tekstem a podpisem. Tutaj możesz np. sprawdzić czy on coś ukrywa. Jeśli podpis jest nieczytelny to oznacza to, że on coś ukrywa, nie chce pokazać jaki jest naprawdę, skrywa swoje uczucia i emocje. Jeśli podpis (i tekst) jest bardzo czytelny to partner jest osobą szczerą i uczciwą. Jeśli podpis (cały w stosunku do tekstu, lub tylko jego pierwsza litera) jest sporo większa- to on chciałby znaczyć więcej niż znaczy obecnie. Pragnie wywierać duże wrażenie na innych ludziach.

temperament seksulany

Z próbki pisma możesz również wyczytać jego temperament seksualny. Wprawdzie jest to dyskusyjne, gdyż „doły” świadczą po prostu o podświadomości, zaliczamy tutaj zarówno życie erotyczne partnera jak i jego stosunek do spraw materialnych. Jednak często się to sprawdza w praktyce. Przyjrzyj się zatem „dołom”, czyli dolnej wstędze takich literek jak: g, y, p, j. Jeśli są długie (w odniesieniu do środkowej i górnej części literki), a dodatkowo zapętlone- to mężczyzna zapewne ma duży temperament i jest namiętny. Natomiast krótkie, otwarte i proste doły (ogonki) literek świadczą, że on nie przykłada nadmiernej wagi do spraw seksualnych. 

Analiza pisma jest z pewnością ciekawą alternatywą poznania partnera. Jedni ludzie podważają jej słuszność wskazując na brak dowodów naukowych, które by potwierdzały jej zasadność. Jednak coraz więcej osób, w ramach rekrutacji, czy terapii, z powodzeniem i „na poważnie” korzysta z możliwości jakie oferuje psychografologia.

Znaczenie symboli

  • Nowi doradcy
  • Stali doradcy
  • Współpracownik
  • Dostępny przez telefon
  • Dostępny przez SMS
  • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.