Zrobię dla ciebie wszystko! Obsesja miłosna
Zrobię dla ciebie wszystko!!! Myślisz, że takie słowa oznaczają prawdziwą miłość? Niekoniecznie. Chociaż brzmią jak płomienne i romantyczne wyznanie uczucia- to jednak najczęściej nie oznaczają miłości, a jedynie miłosną obsesję.
Miłość powinna uszczęśliwiać, otwierać serca. Jednak czasami miłość zamienia się w obsesję. I wtedy przestaje być miłością a staje się zaburzeniem.
czy to kochanie czy już obsesja
Obsesja to forma zaburzenia lękowego, której towarzyszą niedorzeczne myśli i zachowanie. Osoba, która popada w miłosną obsesję cały czas myśli wyłącznie o jednej osobie. Bezustannie analizuje czy jej zależy, czy kocha, czy nie zdradza, czy myśli, co robi. Nie potrafi normalnie pracować czy zająć się swoimi sprawami.
Brak odpowiedzi na smsa w ciągu 10 minut sprawia, że osoba kochająca obsesyjnie wpada w czarną rozpacz. Jej emocje szaleją, w sercu pojawia się lęk, że została porzucona, a w głowie myśli: on już mnie nie chce, jemu na mnie nie zależy.
Osoba w sidłach miłosnej obsesji doskonale wie, że jej zachowanie odbiega od normalności, lecz nie umie nad nim zapanować. Ogromne emocje powodują, że co chwilę smsuje, wydzwania, pisze maile, sprawdza jego status na gadu gadu czy Facebooku.
jesteś tylko mój
Osoba, która kocha obsesyjnie, zaczyna żyć życiem partnera. Zaczyna mieć takie same zainteresowania, wszystko chce robić wspólnie. Nie wyobraża sobie, że partner może mieć swój świat. Chce go mieć na wyłączność.
miłość na uwięzi
Osoba, która kocha obsesyjną miłością, zmienia swoje życie i wpasowuje się w schematy partnera. Nie potrafi myśleć o niczym innym jak o partnerze. Co myśli, co robi. Bezustannie tęskni za swoim „obiektem” miłości. Im bardziej partner się oddala- tym gwałtowniej rośnie niepokój osoby, która kocha obsesyjnie.
zazdrość i kontrola
Osoba, która kocha obsesyjnie staje coraz bardziej zazdrosna. Początkowe uwagi i kłótnie zmieniają się w prawdziwą inwigilację. Śledzenie, sprawdzanie telefonu, komputera, przeszukiwanie osobistych rzeczy w poszukiwaniu dowodów zdrady. Zazdrość rośnie, a z czasem zamienia się w agresję.
nie pozwolę ci odejść
Osoba kochająca obsesyjnie nie umie pogodzić się z rozstaniem. Nie przyjmuje do wiadomości słowa: koniec. Zaczyna prześladować byłego partnera. Śledzi go, wydzwania o każdej porze dnia i nocy, czeka pod jego domem, pracą. Wypytuje znajomych o partnera, chodzi w miejsca w których może go spotkać.
zrobię dla ciebie wszystko
Kobieta, która kocha obsesyjnie nie umie pogodzić się ze stratą partnera. Zaczyna manipulować dziećmi, zaczyna chorować, grozić, że się zabije albo podejmuje próby samobójcze. Błaga go, żeby został, obiecuje, że się zmieni, że zrobi dla niego wszystko. I tak jest, bo jest w stanie zmienić całe swoje życie i całkowicie zrezygnować z siebie. Zrobi wszystko, żeby być idealną, żeby zasłużyć na miłość. Poświęci swoje hobby, swój czas, swoje marzenia, żeby partner był zadowolony. Nawet jeżeli widzi, że partner manipuluje, że jej nie szanuje- to zmienia swoje zachowanie. Schemat jest prosty: jeżeli ja będę lepsza, to on nie odejdzie, będzie mnie kochał, doceni mnie.
W „zdrowej” miłości nie ma mowy o tym, żeby się w niej zatracić. Każdy partner żyje swoim życiem i zostawia drugiemu wolną przestrzeń.
kto kocha obsesyjnie
Zazwyczaj osoba, która kocha obsesyjnie, powiela ten schemat w każdym kolejnym związku. Bo obsesyjna miłość jest nałogiem, uzależnieniem, które ciężko zwalczyć. Powoduje, że emocje są zupełnie rozchwiane, co często skutkuje bezsennością, życiem w ciągłym stresie, depresją, zaburzeniami w odżywianiu, a nawet agresją.
jak się „wyleczyć”
Miłość obsesyjna niszczy związek i nie ma nic wspólnego z prawdziwą miłością i dojrzałością. Jest chorobą z której ciężko się wyleczyć. Uleczenie jest procesem, który wymaga zaangażowania obojga partnerów oraz pomocy specjalisty, który najczęściej zaleca przepracowanie traumy z dzieciństwa. Dziecko, które jest odrzucane przez rodziców, przyjmuje pewien wzorzec. Polega on na tym, że odrzucenie utożsamia z wyrażaniem miłości.
Kochający obsesyjnie nie jest w stanie stworzyć zdrowego związku. Jedynym sposobem jest zwalczenie tego uzależnienia. Ucięcie kontaktów i eliminacja wszystkich czynników, które wyzwalają emocje, zdjęć, pamiątek, kontaktów: telefonów, maili, smsów, nie spotykanie się celowo i „przypadkiem”.