• FaceBook
 • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Sposób na udany związek

mgr psycholog Anna ZgierskaSposób na udany związek
mgr psycholog Anna Zgierska

Na samym początku znajomości z wymarzoną osobą, przydarza nam się zakochanie. Czujemy fascynację, która często miesza się z niepewnością i zakłopotaniem. Myślimy, że to cudowna, najpiękniejsza relacja, którą utrzymamy długimi latami. Kiedyś przychodzi jednak czas powrotu do rzeczywistości , a tym samym spojrzenia na swojego partnera inaczej.  Co mam na myśli? Nawet najlepiej rokujące związki, mają z czasem jakieś "ale", wypadają z rytmu i przestają funkcjonować w poczuciu szczęścia. Czym tak na prawdę odznacza się dobry związek? Co go tworzy oraz spaja?  Z psychologicznego punktu widzenia harmonijny związek obfituje w pozytywne wydarzenia, które są wynikiem działania i zaangażowania obu partnerów.  Zaangażowanie sprawia, że potrzeby stron są regularnie zaspokajane, tworząc zewnętrzną i wewnętrzną równowagę w codziennym funkcjonowaniu.

Zwrócę uwagę na istotne elementy, cechy którymi warto dysponować, aby żyć w związku pełnym miłości i zadowolenia.

Bycie tu i teraz oraz lubienie siebie

Dobry związek to zachowanie poczucia własnej wartości u partnerów, którzy podejmują kroki w kierunku lepszej jakości ich wspólnego życia. Bycie razem wiąże się z dobrym samopoczuciem partnerów. Aby dobrze czuć się razem, warto najpierw poczuć się dobrze z samym sobą, a co się z tym wiąże - polubić i zaakceptować siebie. Osoby mające do siebie pozytywny stosunek osiągają większe spełnienie w bliższych relacjach, ponieważ są pewniejsze siebie i bardziej otwarte na innych.

Również bez życia w teraźniejszości, mam na myśli bycia tu i teraz trudno skoncentrować się na budowaniu cennego związku miłości. Wszystko co nas rozprasza, odciąga, stwarza ryzyko zepsucia relacji z partnerem. Usilne skupianie się na przeszłości, roztrząsanie minionych wydarzeń może stać się z czasem męczące dla stron. Warto korzystać ze zgromadzonego doświadczenia, aby nie powtarzać dawnych błędów. Przeszłość powinna być czynnikiem budującym, a nie ograniczającym życie tu i teraz. Bycie w teraźniejszości oznacza tym samym mniejsze zamartwianie się o przyszłość. Wszystko jest bowiem bardziej jasne i pewne. To wspaniała, radosna i twórcza sytuacja, w której jako partnerzy możecie się doskonale bawić.

Szczera komunikacja

Z punktu widzenia psychologicznego podstawą udanego zwiazku jest obustronna komunikacja. Efektywna komunikacja polega na wymianie zdań, prowadzeniu dialogu w sposób korzystny dla rozmówców. Większość z nas chce unikać w związku konfliktów, radzić sobie z problemami w "pokojowy" sposób. Nie zawsze to się jednak udaje, bowiem czerpiemy przykłady komunikowania się, rozwiązywania problemów z domu rodzinnego. To co obserwujemy przez lata ma wpływ na późniejsze zachowania oraz zdolności porozumiewania się w związku. Najczęściej powielanym błędem na drodze do rozwiązywania konfliktów jest wytykanie "wad" i winy partnerowi. Takim działaniem można jedynie wzmacniać istniejące kłopoty. Jeżeli wraz z partnerem oczyszczacie się, pracujecie nad sobą, prościej będzie osiągnąć wzajemne porozumienie.

Odpowiedzialność za siebie

Najważniejszym jest, aby podjąć odpowiedzialność za własne życie oraz emocje. Emocji nie powoduje partner. Konkretne emocje i problemy już istnieją, a partner może je jedynie wydobywac na wierzch,  zmuszając drugą stronę do uzdrowienia siebie lub pozostania w konflikcie. Warto ten fakt wykorzystać do polepszania jakości życia i zwiazku. Wzięcie odpowiedzialności za siebie automatycznie poprawia komunikację oraz jakość relacji. Uświadomiając sobie, że nie jesteśmy winni, a jedynie odpowiedzialni za to co się dzieje w naszym życiu – mamy szansę na odbudowanie lepszego jutra.

Poczucie bezpieczeństwa

Wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa sprawia, że dużo lepiej i łatwiej radzimy sobie w kontakcie z drugą osobą. Nie boimy się bliskości, jesteśmy otwarci na okazywanie uczuć i czułości. To bardzo istotny aspekt udanego związku. W sytuacji licznych lęków oraz poczucia zagrożenia nawet najlepiej rokujący związek może się rozpaść. Szczególnie jeżeli efektem jest ograniczenie bliskości wywołane  nieufnością, wstydem czy poczuciem winy.

Dobre fundamenty

Dobry związek to również solidne fundmenty budowane na prawdzie. Prawda to bycie szczerym wobec siebie i wobec partnera, a także jedność celów i zainteresowań. W relacjach partnerskich fałsz bardzo szybko wychodzi na jaw. Związek posiadający dobre fundamenty będzie miał większe szanse, aby przetrwać rozmaite próby dawane nam przez los. Wspólne zainteresowania, poglądy bardzo zbliżają do siebie partnerów i redukują ryzykow występowania konfliktów, które mogą prowadzić do rozstania.

Poezja związku

Nawet najpiękniejsza relacja może ulec wypaleniu. Wszystko staje się monotonne, takie codzienne, przestaje zaskakiwać. Ważne jest, aby otwierać się na zmiany. Partnerzy mogą pielęgnować rytunę, lub starać się odkrywać siebie na nowo. Wszystko zależy od chęci i zaangażowania. W ten sposób znowu wracamy do tego co najważniejsze, do miłości. Miłość potrafi kruszyć najgorsze lody, motywować na nowo do dbania o siebie i wzajemnego zainteresowania.

Jak rozpoznać, że przeszłość zabiera partnerom energię i warto coś zmienić w związku?

Partnerzy:

 • czują się samotni
 • nie rozmawiają ze sobą
 • przeszłość pochłania ich myślenie
 • czują się bezradni
 • nie potrafią doprowadzić do wyjaśnień i twórczej rozmowy
 • czują niewyjaśniony ciężar na sercu
 • obwiniają się

Gdy pojawia się problem, z którym jako partnerzy nie radzicie sobie - szukajcie przyczyn, nie obwiniajcie się - spróbujcie zrozumieć własne emocje. Nie usiłujcie zmieniać świata i innych osób, zmieniajcie tylko siebie i własne nastawienie. Tym samym poprawicie jakość swojego związku i relacji międzyludzkich. Uwierzcie, że macie siłę, aby żyć i tworzyć w teraźniejszości.

 

mgr psycholog Anna Zgierska

Znaczenie symboli

 • Nowi doradcy
 • Stali doradcy
 • Współpracownik
 • Dostępny przez telefon
 • Dostępny przez SMS
 • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.