• FaceBook
  • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Wróżka Renata

Przeciwieństwa się przyciągają? O związku introwertyka z ekstrawertykiem

przeciwienstwaNietrudno zauważyć, że ludzie dzielą się na śmiałych, towarzyskich i otwartych oraz na tych wycofanych i skrytych. Ci pierwsi mają mnóstwo znajomych, ciągle gdzieś pędzą, a ci drudzy chętnie spędzają czas samotnie, np. w domu z książką.
Ekstrawertycy i introwertycy, bo o nich mowa to dwa różne światy, są jak ogień i woda. Przeważnie ciężko im wzajemnie się zrozumieć. A co się dzieje, gdy ekstrawertyk zakocha się w introwertyczce? Jest to prawdopodobne, bo przecież przeciwieństwa się przyciągają, a to co odmienne często nas fascynuje i pociąga. Ale co dalej? Czy mogą się dobrze porozumieć na każdej płaszczyźnie, a później stworzyć udany związek? Czy świadomość różnic w typach osobowości pomaga w zaakceptowaniu odmienności i nawiązaniu trwałej relacji?


Jackowi podobała się Magdalena. Nigdy nie należał do nieśmiałych mężczyzn więc któregoś dnia po prostu podszedł do niej na korytarzu i przyjacielsko zagadał. Dała mu swój numer telefonu i umówili się na randkę. Jacek dużo mówił o sobie. Magdalena wprawdzie odpowiadała na pytania, jednak o sobie nie powiedziała prawie nic. Jackowi nawet się podobało, że jest taka tajemnicza, a może nieśmiała? Zaczęli częściej się umawiać (z inicjatywą zawsze wychodził Jacek). Z czasem Magdalena coraz bardziej się otwierała i coraz więcej mówiła o sobie. Jednak unikała głośnych imprez i tłumów ludzi. On chętnie spędzał z nią każdą wolną chwilę, ale ona czasami cicho sugerowała, że potrzebuje czasu tylko dla siebie. Jacek bez problemu mówił Magdalenie o tym jak bardzo mu się podoba, kilkakrotnie powiedział nawet, że ja kocha, że mu na niej zależy. A ona nie odpowiadała tym samym. Nie mówiła jasno o tym co czuje. Gdy pytał wprost czy chce się z nim spotykać, czy jej zależy mówiła, że tak, że chce. Ale sama nigdy pierwsza nie zdeklarowała swoich uczuć.

Po jakimś czasie Jacek poczuł  zwątpienie i zrezygnowanie. W jego oczach on bardzo się starał, a ona po prostu była, często gdzieś obok. Gdy on inicjował spotkania - ona się zgadzała. Nie mógł jej zrozumieć. Ona często się zamyślała i wówczas miał wrażenie, że ona go nie dostrzega, a nawet, że nie jest dla niej ważny. Odnosił wrażenie, że ona chętnie spędza czas sama, nie przepada za wspólnymi wyjściami. Zaczął się zastanawiać czy może jej nie przeszkadza, czy ona na pewno chce z nim być, czy tylko zgadza się dla „świętego spokoju”. W dodatku ta jej tajemniczość, która z początku go fascynowała, z czasem zaczęła być męcząca. Spontanicznie nie dzieliła się sobą, nie okazywała swoich odczuć, wszystko musiał z niej wyciągać, żeby dowiedzieć się co ona czuje i czego pragnie.

Jacek to typowy ekstrawertyk, a Magdalena klasyczna introwertyczka. Są to osobowości przeciwstawne, jak woda i ogień, niebo i ziemia. Czy można zbudować udany związek w którym jedna osoba jest introwertykiem, a druga ekstrawertykiem ? Można, tylko wymaga to wzajemnego zrozumienia, tego że każdy jest inny i inaczej wyraża siebie i odmiennie funkcjonuje w świecie.

Ekstrawertyk to ogień, co ma w głowie i w sobie to pokazuje światu. Energiczny, rozmowny, towarzyski. Chętnie mówi o sobie i o swoich uczuciach. Lubi gdy coś się dzieje, chętnie chodzi na imprezy. Ma wielu znajomych, lubi otaczać się innymi ludźmi i łatwo nawiązuje nowe znajomości. Czuje, że żyje jeśli coś się dzieje. Okazuje swoje emocje, często w bardzo entuzjastyczny sposób. Nie ma problemu z mówieniem o sobie i o swoich uczuciach.

Introwertyk postrzegany jest jako tajemniczy, albo nieśmiały. Wprawdzie może dużo mówić i rozmawiać, ale nigdy o sobie. Potrzeba dużo czasu, aby ujawnił swoje uczucia. Niekiedy w słowach nigdy nie powie tego co czuje. Trudno mu przychodzi rozmawianie o uczuciach. Łatwo mu natomiast przychodzi zagłębianie się w swoim wewnętrznym świecie. Potrzebuje samotności i ciszy. 

czy jest możliwy związek ekstrawertyka z introwertykiem?

Jest możliwy, jednak jak każdy związek wymaga wzajemnego zrozumienia. 

Ekstrawertyk nie rozumie introwertyka. Jednak może do niego dotrzeć. On nie mówi wprost, ale daje subtelne znaki. Przy odpowiedniej dozie empatii można je wyłapać. Jeśli masz trudności z odczuwaniem jego emocji - to możesz zapytać go wprost. Niekoniecznie dosadnie, ale jeśli zrobisz to z wyczuciem - to chętnie odpowie.

W związku z introwertykiem ważna jest cierpliwość. Bardzo powolne wzbudzanie zaufania. Tutaj nie ma nic szybko. Jeśli powoli dasz mu odczuć, że może na ciebie liczyć, że ci zależy to prędzej czy później otworzy się przed tobą. A jeśli tak się stanie - to możesz liczyć na długi związek.

Introwertyk z reguły nie zadaje pytań, dlatego nie zapyta ciebie pierwszy o sprawy osobiste. Nie oznacza to, że to go nie interesuje. Przeciwnie. On uważnie wysłucha tego co masz do powiedzenia, jest bardzo dobrym słuchaczem. To, że nie zadaje pytań wynika z tego, że jest skryty, a poza tym nie chce być odebrany jako wścibski, nie wie jak zareagujesz na osobiste pytania.

Introwertyk jest indywidualistą, z pewnością ma swój świat, do którego dostęp mają tylko nieliczne i sprawdzone osoby. Jeśli takich nie zna, albo nie nabierze zaufania, potrafi żyć samotnie w swoim świecie, często oddzielając się murem. Zburzenie go to niełatwa sprawa i wymaga czasu. Jednak gdy zaufa i obdarzy uczuciem - to będzie ono stałe i bardzo solidne. Introwertyka męczą powierzchowne kontakty z innymi ludźmi, ceni sobie głębokie przyjaźnie. Dlatego rozmowa „o niczym” nie satysfakcjonuje go, woli wówczas pomilczeć. Jeśli towarzystwo, lub grupa ludzi mu nie odpowiada to unika kontaktu z nimi, ma nawet ochotę uciec i wycofuje się do swojego wewnętrznego świata.


Wróżka Renata Wykorzystując dar jasnowidzenia oraz karty. Doradzam w problemach miłosnych, zawodowych, finansowych oraz duchowych. Uzdrawiam ciało i duszę.

Przy pomocy opiekuna duchowego kontaktuje się z aniołami.
W ten sposób otrzymuję przekazy ze świata duchowego.
Pomogę Ci - Sprawdź!


a jeśli jesteś introwertykiem?

Najważniejsze to uświadomić sobie fakt, że się jest introwertykiem. Introwertycy często czują się niepewnie. Są postrzegani jako osoby poważne, nie umiejące spontanicznie korzystać z uroków życia. Nie potrafią też odpowiadać na zaczepki, brylować w towarzystwie, mówić o „niczym”. W większym nieznanym towarzystwie czują się niezręcznie. Wolą okazywać czynami co czują niż mówić o tym.

Jeśli jesteś introwertykiem to warto pamiętać, że czasami dobrze jest wyrazić słowami to co myślisz. Druga osoba nie zawsze domyśli się co czujesz, nie zawsze też zauważy, czy nawet właściwie zinterpretuje twoje „małe gesty”. Budowanie relacji i głębszego porozumienia z drugim człowiekiem opiera się w dużej mierze o słowa. Warto je wypowiadać. Zaczynaj od małych kroków. Te wielkie to zbyt duży ciężar, często trudny do udźwignięcia i sprawiający, że zaczniesz odczuwać przymus, co poskutkuje tym, że staniesz się nieszczery. Zaczniesz przybierać maski i grać kogoś kim w głębi nie jesteś.

Jeśli jesteś introwertykiem to wówczas dobrze świadomie wychodzić do ludzi. Niekoniecznie wbrew sobie, ale starać się otwierać na innych, powoli zacząć mówić o sobie. Nie oczekiwać, że inni zrozumieją pozawerbalne sygnały, które wysyłasz. Czasami trzeba też powiedzieć o swoich uczuciach, odkryć swoje wnętrze.

nie zmieniaj się na siłę

Warto zrozumieć, że nie można nagle i diametralnie zmienić swojej osobowości. Tym bardziej nie należy zmieniać się dla innej osoby. Introwertyk nie stanie się nagle ekstrawertykiem, tak jak ekstrawertyk z dnia na dzień nie przeobrazi się w introwertyka. Jeśli zastanawiasz się czy jesteś ekstrawertykiem, czy introwertykiem i nie jesteś pewny, to niekoniecznie musisz być konkretnym „typem”, bo najczęściej występują typy pośrednie, które zachowują się w określony sposób w zależności od sytuacji. Grunt to mieć świadomość, że ludzie są odmienni, akceptować to i wykazać zrozumienie. Wówczas nawet związek dwóch przeciwieństw - ekstrawertyka i introwertyka ma duże szanse na przyszłość.Ostatnio dodane artykuły przez: Wróżka Renata


Znaczenie symboli

  • Nowi doradcy
  • Stali doradcy
  • Współpracownik
  • Dostępny przez telefon
  • Dostępny przez SMS
  • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.