• FaceBook
  • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Wróżka Ewelina

Czy wróżka jest lepsza od psychologa

puzDawno temu nie było psychologów. Były za to wróżki. Człowiek, który miał problem, nie wiedział co ma robić, kierował się do wróżki. Nie tylko doradziła, lecz również wysłuchała i udzieliła wsparcia. Czy wróżka może więc zastąpić psychologa? A może sama potrzebuje psychologa albo psychiatry? W jaki sposób pomaga wróżka a w jaki psycholog?

wróżka a psycholog

Rozwój nauki, techniki, sprawił, że niemal wszystko poddajemy kontroli umysłu. To, co niezbadane staje się niewytłumaczalne. Chcemy naukowych dowodów, teorii, wyjaśnień i dyplomów. Dlatego psycholog wydaje nam się lepszym rozwiązaniem niż wróżka. Z drugiej strony psycholog kojarzy się z lekarzem, a pójście do niego z przyznaniem się do tego, że „mam problem”. Tego nie lubimy, nie chcemy być słabi. Wizytę u wróżki traktujemy wtedy jak zabawę.

Psycholog musi posiadać dyplom magistra psychologii. Wykonuje rozmaite testy oraz rozmawia, dzięki czemu może określić problem klienta. Psycholog diagnozuje, a następnie pracuje z klientem nad tym, żeby dostrzegł swoje problemy, czy zmienił swoje stare wzorce, które mu nie służą i są przyczyną jego problemów. Daje rady, zadania do wykonania. Psycholog nie podaje gotowych rozwiązań. Zmiany zależą od zaangażowania klienta i nie następują natychmiastowo. Koniecznych jest kilka, kilkanaście lub więcej spotkań.

Wróżka nie musi posiadać wyższego wykształcenia, chociaż często je ma. Wizyty często są jednorazowe i dotyczą konkretnego problemu. Wróżka nie wykonuje testów, nie prowadzi też zwykle długich dyskusji z klientem, żeby określić jego problem. Wskazane jest nawet, żeby nie zadawała pytań klientowi. To karty i intuicja oraz dar postrzegania pozazmysłowego sprawiają, że odczytuje wiele informacji o kliencie. Podobnie jak u psychologa, klient określa z czym sobie nie radzi, czy co chce wiedzieć.

wróżki narażone są na krytykę z dwóch stron

Pierwsza to strona naukowa. Lekarze oraz naukowcy nazywają to „zabobonami”, „przesądami”, bo przecież nie ma czegoś, czego nie można udowodnić naukowo.
Działań wróżki nie można „podpiąć” pod żadną naukę akademicką. Nie można ich naukowo wyjaśnić. Wprawdzie wiesz, że energia jest, ale wróżka chyba nie mówi o tej energii, o której uczą na fizyce. Łączy to z jakimiś bytami, aniołami, połączeniami między ludźmi, wpływami niematerialnymi.

Druga strona to kościół i księża. Nazywają wróżenie grzechem, karty są dziełem szatana, a wróżka opętana przez diabła. Skutecznie wmówili ludziom, że ezoteryka i wróżenie to ciężki i niebezpieczny grzech. Bóg zakazał wróżenia. I nie ma dyskusji.

dlaczego wróżka, a nie psycholog

Jednak rynek usług wróżbiarskich jest ogromnie silny, a liczba wróżbitów i ich klientów- stale rośnie. Wróżka często jest psychologiem, terapeutą a przynajmniej doradcą w każdej osobistej sferze życia.
Ludzie chodzą do wróżek z kilku zasadniczych powodów:

  • chcą znać przyszłość,
  • nie potrafią podjąć decyzji,
  • chcą wiedzieć co „ktoś” do nich czuje, co o nich myśli.

ani psycholog, ani wróżka nie podejmą decyzji za klienta

Za to pomogą ci podjąć decyzję. Z psychologiem zajmie to więcej czasu. Będzie zadawał ci pytania, rozmawiał, aż sama poczujesz i zrozumiesz czego chcesz. Wróżka powie ci od razu. Poda możliwe opcje danej sytuacji i przewidzi ich skutki. Co zrobić, którą wybrać- klient decyduje sam.

ani psycholog ani wróżka nie są cudotwórcami

Nie mają magicznych zaklęć ani leków, po zażyciu których znikną twoje problemy, lęki. Ludzie są równie niezadowoleni z usług psychologów jak i wróżek. Idą na wizytę i oczekują, że ich problem zniknie, że nie będą musieli „popracować” sami ze sobą. Nie chcą się wysilać, bo przecież płacą pieniądze więc oczekują. Oni są idealni i nie chcą się zmieniać a problem leży w innych ludziach albo w złym świecie. Tacy ludzie będą się wkurzać.

uzdrawiają duszę

Psycholog i wróżka mają odpowiednie słowa. Potrafią one zmotywować do działania, skłaniają do zmian, dodają otuchy i wspierają. Są niczym balsam dla duszy. Szczególnie po wizytach u wróżki, wiele osób twierdzi, że poczuło się dużo lepiej. Odzyskali wiarę i chce im się dalej żyć.

to wie tylko wróżka

Tym, co najbardziej przyciąga ludzi do wróżek jest ciekawość i nadzieja i chęć poznania przyszłości. Mają nadzieję, że wróżka zobaczy tam: wielką miłość, spore pieniądze, dobrą pracę oraz wiele innych rzeczy o których marzą. Z widzeniem przyszłości i sprawdzalnością wróżb jest różnie. Przyszłość nie jest do końca określona, możesz ją zmienić.

To pytania o to: „co mnie czeka”, niezmiennie są głównym powodem, dla którego ludzie odwiedzają wróżki w Polsce i na całym świecie. Na większość pytań kierowanych do wróżek, psycholog nie odpowie. Nie odpowie, bo skąd ma wiedzieć jak będzie wyglądał twój przyszły mąż albo ile (i czy w ogóle) będziesz miała dzieci, czy za 10 lat będziesz bogata.

Do wróżki przyszła Danuta. I zapytała kiedy pozna odpowiedniego dla siebie mężczyznę.

Wróżka powiedziała jej, że w słoneczną niedzielę, pozna w parku atrakcyjnego i niskiego blondyna.
Opcja 1. Danuta od razu jej uwierzyła, bo marzyła o poznaniu atrakcyjnego blondyna, więc w każdą słoneczną niedzielę lata po parku.

Opcja 2: Danuta nie bardzo jej uwierzyła. Była sceptycznie nastawiona do wróżb,nie chciała żadnego blondyna, zwłaszcza niskiego. Na wszelki wypadek w słoneczną niedziele nie wychodzi nigdzie z domu.

Opcja 3: Danuta z czasem zapomniała o słowach wróżki, żyła normalnym życiem, ani nie latała po parku w niedziele, ani nie zamykała się w domu.

W pierwszym i trzecim wypadku, wróżba ma szanse się spełnić (w 1 dała sobie sama dodatkowe szanse dzięki temu, że wiedziała o zdarzeniu). W drugim zmieniła swoje zachowanie, zamknęła się w domu więc wróżba się nie spełni, nie ma na to szans, bo przecież park nie wyrośnie w domu.

idealne rozwiązanie

Ideałem byłaby zatem wróżka o wykształceniu psychologicznym. Obdarzona zdolnościami parapsychicznymi, intuicją, ale również wiedzą. Takie wróżki istnieją. I skutecznie pomagają ludziom.

Wystarczy wspomnieć o tym, ze Jung był zafascynowany Tarotem oraz ezoteryką. Podobnie ma wielu „czujących” psychologów, czy terapeutów, którzy nie zamykają się na to co niezbadane.
Jest jeszcze jedna cecha w zawodzie wróżki i psychologa. Najważniejsza. Jest to doświadczenie w pracy z klientem. To ono wnosi największą wiedzę oraz pogłębia intuicję.Ostatnio dodane artykuły przez: Wróżka Ewelina


Znaczenie symboli

  • Nowi doradcy
  • Stali doradcy
  • Współpracownik
  • Dostępny przez telefon
  • Dostępny przez SMS
  • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.